Manewry zimowe 3-4 marca 2018

Zarządzeniem dowództwa Pułku, na czasookres 3-4 marca zaplanowane zostały manewry zimowe. 3 marca o świcie w miejscu koncentracji na żołnierzy czekała już kadra. Pełniący obowiązki dowódcy plutonu- kapral Paweł Kurowski, który zanim jeszcze wojsko przybyło na manewry, razem z kwatermistrzem – st.strz. Banaszkiem, zdążył z mieszkańcami Sławińskich lasów, zapewnić nocleg dla całego stanu osobowego plutonu. Po przybyciu na miejsce nastąpiło zakwaterowanie pododdziału w izbach. 

1 (1)

1

Po zakwaterowaniu, wydaniu sprzętu i zabezpieczeniu aprowizacji (w tym cudem zdobytych przez kwatermistrza jajek na niedzielne śniadanie), trąbka wojskowa wezwała na apel gdzie odczytano rozkaz dzienny.

03-IMG_2732

 

Po apelu odbyły się ćwiczenia musztry bojowej. Działania prowadzone były w trzech sekcjach: sekcji liniowej, sekcji RKM i sekcji sanitarnej.Strzelcy ćwiczyli wykonywanie skoków różnymi sposobami, stwarzanie schodów w prawo i w lewo, zmianę frontów natarcia oraz wiele innych form poruszania się po polu walki, w tym atak na bagnety. Sekcja sanitarna ćwiczyła opatrywanie i transportowanie rannego z pola walki.

05-IMG_275606-IMG_2763

Częste powtarzanie tego ćwiczenia z zachowaniem szybkości i dokładności w wykonaniu jest skutecznym sposobem do osiągnięcia giętkości i karności plutonu ~regulamin kawalerii, zbiórka (str. 75)

 

 

Po zajęciach z musztry bojowej, sekcja PWK przystąpiła do przygotowywania posiłku, pozostała część pododziału udała się do stajni aby dokonać obrządku nocnego koni a sekcja liniowa wystawiła warty. Gdy konie zostały nakarmione, przyszedł czas na nakarmienie strzelców. Koleżanki pewiaczki przygotowały obiad, który zachwycił nawet kpr Kurowskiego.

 

 

56-IMG_3999

 

W kawalerii najpierw je koń

28-IMG_3153

dopiero potem strzelec

 

 

 

 

Po obiedzie, miały miejsce zajęcia z łączności, budowy broni i zajęcia medyczne. Członkinie PWK przeprowadziły szkolenie medyczne dla strzelców. Nauczyły nas jak bandażować różne rodzaje ran i jak układać człowieka w pozycji bezpiecznej. Potem miało miejsce szkolenie kawaleryjskie. Koledzy z sekcji z Siedlec omówili dokładnie budowę oporządzenia kawaleryjskiego. Wieczorem koleżanki peowiaczki znowu zachwyciły wszystkich przygotowaną kolacją. Po kolacji wszyscy wspólnie razem przy kominku śpiewaliśmy kawaleryjskie piosenki i przyśpiewki.

 

48-IMG_3693

Rano poranna zaprawa i toaleta. Następnie zgodnie z regulaminami strzelcy udali się do koni aby dokonać obrządku porannego koni. Gdy konie nakarmiono, przyszedł czas na żołnierskie śniadanie. Po śniadaniu miała miejsce najważniejsza część manewrów – szkolenie kawaleryjskie.

 

40-IMG_3591

 

Strzelcy konni pod okiem instruktorów czyścili i oporządzali konie. Instruktor z Siedlec, strzelec Waszczuk, omówił budowę konia i rodzaje umaszczenia. Następnie ćwiczono siodłanie koni i każdy strzelec mógł przez chwilę dosiąść swego rumaka.

IMG_2642

 

Po zakończeniu szkolenia kawaleryjskiego, odbyły się zajęcia z musztry paradnej. Po zajęciach z musztry paradnej, strzelcy w pełnym oporządzeniu musieli jeszcze opatrywać ranne koleżanki z PWK, które w zainscenizowanej scenie bombardowania zostały ranne. Tym samym strzelcy mogli w praktyce przećwiczyć to czego nauczyły ich koleżanki z PWK dzień wcześniej. Po zdaniu kwater miał miejsce apel końcowy i strzelcy rozjechali się do domów.

44-IMG_3645

Celem już drugich tego typu manewrów organizowanych w naszej GRH, jest nie tylko wyszkolenie naszych strzelców i zapoznanie z regulaminami wojskowymi czy miłe spędzenie czasu w gronie przyjaciół. Celem nadrzędnym jest uhonorowanie w ten swoisty sposób tych, którzy kiedy się wypełniły dni i przyszło zginąć latem, prosto do nieba czwórkami szli….

IMG_2831

Serdeczne podziękowania składamy na ręce właścicieli Ośrodka Agroturystycznego „Ranczo raj” którzy udostępnili naszej Grupie Rekonstrukcji Historycznej wspaniałe, klimatyczne kwatery. 

 

Zapraszamy do oglądania ⇒Galerii⇐  Zdjęcia wykonała Ochotniczka Alicja Gazda


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/server144717/ftp/stow1psk/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399