Święto Pułkowe 2016

Kolejne święto pułkowe już za nami

13220037_811528855645689_481802994_n

Jak co roku, odbyło się ono w Garwolinie w drugi weekend maja .

Obchody rozpoczęły się od uroczystej akademii w Zespole Szkół nr 2. Następnie przedstawiciele lokalnych władz oraz stowarzyszeń złożyli wieńce pod kamieniem przy Sądzie Rejonowym w Garwolinie, w którym przed wojną mieścił się Sztab Pułku, pod kamieniem upamiętniającym chor. Narcyza Witczak-Witaczyńskiego, który był fotografem pułku i pod kamieniem upamiętniającym pobyt Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Garwolinie podczas zwycięskiej kontrofensywy znad Wieprza w 1920r..

Po złożeniu wieńców, wszyscy udaliśmy się do Leszczyn w korowodzie bryczek i wozów konnych, którym towarzyszył czołg rozpoznawczy TKS i  działon armatki ppanc. Bofors .

13-Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2016-05-10 205942

 

Na koniec pierwszego dnia odbyły się także otwarte zawody strzeleckie o Puchar Posła na Sejm RP Grzegorza Woźniaka.

IMG_20160507_192259_HDR

Drugi dzień obchodów święta pułkowego rozpoczął się od polowej mszy świętej sprawowanej przez prałata Ryszarda Andruszczaka. Po mszy św. odbył się koncert orkiestry dętej OSP z Garwolina, która odegrała szereg patriotycznych pieśni. Następnie odbyły się  pokazy kawaleryjskie i pokazy walki pieszej.

 

06-Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2016-05-10 210147

 

 

Pierwsza zaprezentowała się sekcja konna z Siedlec. Strzelcy konni zaprezentowali swoje umiejętności we władaniu szablą, lancą a nawet strzelaniu z broni krótkiej konno. Po pokazach sekcji konnej zaprezentowała się rewelacyjna grupa kaskaderska East Riders, która zaprezentowała m.in. pocztę węgierską i szarżę husarską.

12-Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2016-05-10 195414

Po pokazach konnych zaprezentowała się spieszona drużyna z Towarzystwa Pamięci 7-go Pułku Ułanów Lubelskich. Ułani najpierw zaprezentowali zajazd na stanowisko, odprzodkowanie a następnie działoczyny. Po prezentacji armatki nasi koledzy przystąpili do pokazu musztry bojowej przy akompaniamencie warkotu karabinu maszynowego Hotchkiss zamontowanego na czołgu rozpoznawczym TKS Jest to jedyna w Polsce grupa rekonstrukcyjna posiadająca armatę bofors z przodkiem, przystosowaną do transportu konnego.

09-Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2016-05-10 195440

Dodatkową atrakcją dla miłośników aktywnego spędzania czasu była impreza biegowa, czyli tzw. „Bieg ułański” z serii Grand Prix Ziemi Garwolińskiej. Mimo figlarnej pogody i mokrej nawierzchni, nasi zawodnicy przekroczyli liczbę 100 osób o bardzo szerokim wachlarzu wiekowym. Bardzo się cieszymy, że w naszej okolicy jest tak wielu entuzjastów biegania, którzy potrafią łączyć sport z pamięcią o 1PSK. Brawa dla wszystkich uczestników i organizatorów z „Truchtacza” !

16-Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2016-05-10 195322

Zwieńczeniem święta 1 PSK było wręczenie pucharów za zajęcie I, II i II miejsca w otwartych zawodach strzeleckich o Puchar Posła na Sejm RP Grzegorza Woźniaka. Warto wspomnieć, że wszystkie miejsca na podium w kategorii niezawodowej  zajęli członkowie Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 1 Pułku Strzelców Konnych.

IMG_20160508_170233_HDR

Święto udało się tak jak sobie to wymarzyliśmy. Cieszymy się, że pomimo wiosennego deszczu  obecnych było tak wiele osób i bardzo Wam za obecność dziękujemy, szczególnie za pamięć! dziękujemy Towarzystwu Pamięci 7-go Pułku Ułanów Lubelskich im. gen K. Sosnkowskiego za wspaniały pokaz musztry bojowej, kolegom z 3 Pułku Strzeców konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego za uświetnienie święta swoją obecnością, , przedstawicielom lokalnych władz, a także wszystkim sponsorom, bez których organizacja tak dużej imprezy w ogóle by się nie powiodła. Nie sposób jest wyliczyć wszystkich, ale szczególne podziękowania składamy do: „Pomoc Drogowa-Roman Maszkiewicz”, OSP Leszczyny, PRB „Azbud” Zbigniew Gazda, Sklep Militarny Garwolin, F.U.B „MEL-BUD”, „Ekolider”, „Cartex”-Auto części, Piekarnia Żabczyńscy, Kryspin EkoDom, Floriańczyk, Bank Spółdzielczy w Garwolinie, Kudaszewicz – usługi cateringowe a także Stawecki Holding.

Jeszcze raz dziękujemy i zapraszamy za rok!

 

 

Zbiorowisko chłopców tonnych,

To jest pierwszy strzelców konnych!

 

 

⇒zapraszamy do oglądania galerii⇐


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/server144717/ftp/stow1psk/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399